sobota, 19 września 2015

Właściwości orzecha włoskiego



Orzech włoski


Jeśli nie jesz mięsa i ryb, powinnaś sięgnąć po orzechy włoskie, aby uzupełnić białko i kwasy omega -3.   Już 3 orzechy pokrywają dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3.  Jest w nich też L-arginina, substancja, która wpływa na rozszerzanie naczyń wieńcowych. Dlatego warto je chrupać profilaktycznie i w chorobach serca. Zawarty w orzechach kwas elagowy podnosi odporność, a także wiąże i unieszkodliwia substancje rakotwórcze.
 Jego właściwości lecznicze są nie do przecenienia gdyż działa na zaparcia pokarmowe, rotawirusy oraz grypę żołądkową.  Zaopatrz więc swoją domową apteczkę w ten cenny lek.

Medycyna ludowa zalecała stosowanie orzechów włoskich - najczęściej w formie alkoholowych nalewek - na bóle brzucha i biegunki.  Taki medykament przyrządzano najczęściej z niedojrzałych jeszcze owoców.




Przepis na nalewkę z zielonych orzechów.




Chciałabym zaznaczyć, że nalewka ta działa oczyszczająco na organizm, szczególnie polecana jest na ostrą biegunkę, bóle żołądka,  jelit i dolegliwości wątroby.

Przepis i potrzebne składniki:

  •       na każde 5 orzechów bierzemy 3-4 łyżeczki cukru i 100 ml spirytusu.


Potrzebne są nam niedojrzałe orzechy, które myjemy ciepłą wodą. Każdy orzech drobno kroimy wraz z zewnętrzną zieloną łupiną ( koniecznie w gunowych rękawiczkach, ponieważ sok z orzechów bardzo brudzi ręce). Układamy w słoiku, dodajemy cukier i zalewamy spirytusem. Tak przygotowaną miksturę odstawiamy na miesiąc, pamiętajmy by codziennie nim wstrząsając, aby rozpuścił się cukier. Po tym czasie nalewkę należy przefiltrować przez trzykrotnie złożoną gazę i rozlewamy do butelki z ciemnego szkła. Aby nalewka przyniosła pożądany efekt pijemy 40 kropli na cukier lub rozpuszczamy w ciepłej wodzie . Stosujemy 2-3 razy dziennie.




piątek, 18 września 2015

Właściwości zdrowotne jagód


A teraz trochę wiedzy na temat borówki czernicy.


Wiekszość z nas uwielbia jagody, jednak czy zdajemy sobie sprawę jakie mają wartości odżywcze i jaką mają moc leczniczą? A oto informacje, które warto wiedzieć.

Borówka czernica, popularnie zwana jest jagodą i rośnie w lasach szpilkowych, na polanach leśnych, porębach i wrzosowiskach.

Warto wiedzieć, że ...

Owoce czarnej jagody zawierają garbniki katechinowe, pektyny, antocyjany (w tym myrtyllinę), kwasy organiczne (cytrynowy, bursztynowy, jabłkowy). Jagody są bogatym źródłem witamin: C, B1, B2, PP, E, K, karotenoidów (witamina A), inozytolu oraz soli mineralnych takich jak: cynk, mangan, miedź. Suszone owoce mają działanie przeciwbiegunkowe, natomiast świeże regulują trawienie. Watro wspomnieć o ich dzialaniu przeciwbakteryjnym, przeciwpasożytniczym (na owsiki, oraz glisty ludzkie), odtruwającym (w przypadku zatruć metalami ciężkimi). Czarne jagody dzięki zawartym w nich antocyjanom leczą oczy, poprawiają widzenie, obniżają poziom cukru we krwi. Należy również zwróćić uwagę na właściwości liści, które działają silnie przeciwbiegunkowo, przeciwcukrzycowo, przeciwzapalnie (drogi moczowe, przewód pokarmowy).





Przepis na Odwar z suszonych owoców borówki czernicy.


 Jest on doskonałą alternatywą do leczenia biegunki u dzieci i niemowląt.

Potrzebne składniki:
  •  łyżkę suszonych owoców
  •  szklankę wody

Suszone owoce wkładamy do garnka, zalewamy zimna wodą, zagotowujemy i na małym ogniu ogrzewamy przez 5-7 minut. Odstawiamy do przestudzenia. Tak przygotowany ciepły płyn pijemy po 1/4 szklanki, kilkakrotnie w ciagu dnia.



Nalewka z borówki czernicy - na wzmocnienie wzroku i "kurzą ślepotę".


Potrzebne skladniki:
  •  szklanka świeżych owoców borówki czernicy
  •  łyżka świezych liści borówki czernicy
  • 1 l wódki(45%) zrobionej ze spirytusu

Do słoika wkładamy umyte, przebrane owoce oraz liście i zalewamy wódką. Słój odstawiamy w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie nalewkę zlewamy, przecedzając ja przez gazę i rozlewamy do butelki. Zażywamy przez pół roku po 60 kropli na wodę 2 razy dziennie między posiłkami. Naewkę można również rozpuszczać w mleku z dodatkiem miodu.

Przepisy oraz informacje pochodzą z książki Magdaleny Gorzkowskiej "Zioła".