piątek, 18 września 2015

Właściwości zdrowotne jagód


A teraz trochę wiedzy na temat borówki czernicy.


Wiekszość z nas uwielbia jagody, jednak czy zdajemy sobie sprawę jakie mają wartości odżywcze i jaką mają moc leczniczą? A oto informacje, które warto wiedzieć.

Borówka czernica, popularnie zwana jest jagodą i rośnie w lasach szpilkowych, na polanach leśnych, porębach i wrzosowiskach.

Warto wiedzieć, że ...

Owoce czarnej jagody zawierają garbniki katechinowe, pektyny, antocyjany (w tym myrtyllinę), kwasy organiczne (cytrynowy, bursztynowy, jabłkowy). Jagody są bogatym źródłem witamin: C, B1, B2, PP, E, K, karotenoidów (witamina A), inozytolu oraz soli mineralnych takich jak: cynk, mangan, miedź. Suszone owoce mają działanie przeciwbiegunkowe, natomiast świeże regulują trawienie. Watro wspomnieć o ich dzialaniu przeciwbakteryjnym, przeciwpasożytniczym (na owsiki, oraz glisty ludzkie), odtruwającym (w przypadku zatruć metalami ciężkimi). Czarne jagody dzięki zawartym w nich antocyjanom leczą oczy, poprawiają widzenie, obniżają poziom cukru we krwi. Należy również zwróćić uwagę na właściwości liści, które działają silnie przeciwbiegunkowo, przeciwcukrzycowo, przeciwzapalnie (drogi moczowe, przewód pokarmowy).





Przepis na Odwar z suszonych owoców borówki czernicy.


 Jest on doskonałą alternatywą do leczenia biegunki u dzieci i niemowląt.

Potrzebne składniki:
  •  łyżkę suszonych owoców
  •  szklankę wody

Suszone owoce wkładamy do garnka, zalewamy zimna wodą, zagotowujemy i na małym ogniu ogrzewamy przez 5-7 minut. Odstawiamy do przestudzenia. Tak przygotowany ciepły płyn pijemy po 1/4 szklanki, kilkakrotnie w ciagu dnia.



Nalewka z borówki czernicy - na wzmocnienie wzroku i "kurzą ślepotę".


Potrzebne skladniki:
  •  szklanka świeżych owoców borówki czernicy
  •  łyżka świezych liści borówki czernicy
  • 1 l wódki(45%) zrobionej ze spirytusu

Do słoika wkładamy umyte, przebrane owoce oraz liście i zalewamy wódką. Słój odstawiamy w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Po tym czasie nalewkę zlewamy, przecedzając ja przez gazę i rozlewamy do butelki. Zażywamy przez pół roku po 60 kropli na wodę 2 razy dziennie między posiłkami. Naewkę można również rozpuszczać w mleku z dodatkiem miodu.

Przepisy oraz informacje pochodzą z książki Magdaleny Gorzkowskiej "Zioła".

Brak komentarzy: